Milyen hegesztőgépet válasszak?
Hegesztőgépet vásárolnál, de tanácstalan vagy? Segítünk eligazodni!
Tisztázzuk a gyakori félreértéseket, helyére teszünk néhány alapfogalmat ami segít elindulni a beszerzésben. Természetesen józan paraszt ésszel, hétköznapi nyelven!
Szánj néhány percet cikkünkre, hogy biztos sikerrel járj!
Hegesztőgépet vásárolnál de tanácstalan vagy?
Csak a ház körüli javítási munkákhoz illetve egy kis barkácsoláshoz keresel hegesztő berendezést?
Keresőbe beírva számtalan találat közül választhatsz. De mi mire való?
Szinergikus? Anti-Stick? Inverteres, trafós? HOT START? MIG-MAG? MMA? - és már be is zártad a keresőt :)
Ne veszíts a kedvedből, cikkünkben helyre tesszük a dolgokat!
1. LÉPÉS - Milyen "viszonyban" vagy a hegesztéssel?
1. Soha nem hegesztettem | 2. Lelkes barkácsoló vagyok | 3. Félprofi vagyok | 4. Hegesztés az életem
Segítség a választáshoz
1. Tanulási célra
2. Évi néhány alkalomra
3. Havonta/hetente hegesztek
4. Naponta hegesztek
Ha be tudtad sorolni magad a 4 kategória valamelyikébe akkor haladjunk tovább!
2. LÉPÉS - Megfelelő gép kiválasztása.
Mint bizonyára észrevetted, létezik néhány hegesztési eljárás.
A legnépszerűbbek és legismertebbek:
Bevontelektródás ívhegesztés ( MMA )
Fogyóelektródás védőgázas ívhegesztés (MIG )
Porbeles hegesztés ( FCAW vagy szlengben NOGAS )
Argon védőgázas wolfram elektródás ívhegesztés ( magyarul AWI, hivatalos megjelölés TIG )
Lánghegesztés
A lánghegesztés és az AWI (TIG) eljárás finomabb illetve ipari jellegű munkákhoz használatos. Amennyiben ilyen szakterületen dolgozol bizonyára tudod mi a dörgés a hegesztőgépek terén! :)
Bevontelektródás ívhegesztés ( MMA ) javasoljuk tanuláshoz, illetve alkalmi, ház körüli munkákhoz.
Ezek a gépek széles tartományban elérhetőek, egészen a barkács, oldaltáska méretű géptől kezdve az ipari ( CELL vagy vízalatti hegsztés ) szegmensig!
Ha tanulni szeretnél vagy csak a bevontelektródás hegesztési tudásod szeretnéd csiszolni, jól jöhetnek neked a következő funkciók:
HOT-START: Inverteres MMA gépeknél szinte már alapfunkció. Ívgyújtás rásegítés, könnyítés. Amikor az elektródát a munkadarabhoz érinted vagy húzod, könnyebben jön létre az ív. Így nem kell kopácsolnod az elektródát mint a patkolókovács az istállóban, hanem tudsz figyelni a hegesztésre.
ArcForce: Ívstabilizálás. Szintén rengeteg inverteres MMA gépben megtalálható alapfunkció. Lényege, ha még nem állt a kezed az elektróda és a munkadarab közötti távolság megtartására akkor a gép igyekszik korrigálni a hegesztőáram növelésével vagy csökkentésével.
Anti-Sticking: Emlékszel a régi trafós Hetra gépekre? Mikor az öreged a keritéspántot akarta meghegeszteni és odaragadt az elektróda a keritéshez? :)
Ez a funkció fogja segíteni a munkád hogy ne ragadjon le az elektróda mikor ívet fogsz vagy hegesztesz. Egyszerűen magyarul - leragadás gátló funkció
+ funkció LIFT TIG: Néhány modernebb, márkásabb MMA gép tudja a "koppintós" AWI hegesztést. Ha acélból vannak az idegeid akkor egy szelepes AWI pisztolyra, Argon védőgázra, nyomáscsökkentőre, Wolfram elektródára és pótanyagra lesz szükséged. ( Egy sarokcsiszoló is legyen a közelben :) )
Az eljárás lényege, hogy koppintásos módszerrel ívet fogsz a munkadarabon a wolfram elektródával, aztán néhány mm-re visszahúzod. Ha létrejött az ív akkor a hegfürdőbe szépen mártogatva adagolod a pótanyagot.
Egyszóval, ha alkalmi - barkács hegesztésre adnád a fejed bevont elektródás (MMA) géppel akkor ezeket a funkiókkal érdemes gépet választanod.
Megnyugtatunk, az első varratok nem lesznek szépek de erősek sem! :)
Barkácsoláshoz az utóbbi időszakban elterjedt a porbeles hegesztés. Lényege, hogy a porbeles hegesztőhuzalban portöltet van ami védi a varratot hegesztéskor. Nem kell hozzá védőgáz.
Előnye: Kisebb helyszíni munkákhoz ajánlott. Szélben is használható. Könnyű kezelhetőség.
Háránya: Nagy fröcskölés és füstképződés, gyengébb minőségű varratok. Sok utómunka kísérheti. Drága lehet a porbeles töltet. 0,9 mm -1 kg / 5 kg.